::    Česká horolezecká expedice    ::    Mount Logan - Kanada    ::    15.5. - 12.6. 2005    ::                                                

pošli e-mail   [k oblíbeným]
 
o expedici
Plán akce
o Loganu
Info o Mount Loganu
novinky
Co nového?
vzkazy
Nástěnka expedice
mapa
Mapa oblasti
fotogalerie
Fotky
odkazy
Závią...
sponzoring
Nabídka sponzorům
  O MOUNT LOGANU
:: O MOUNT LOGANU
Mount Logan - ležící v St. Elias Mountains v jihozápadním Yukon Territory - je nejvyšší horou (5.959 m) Kanady a po Denali/Mount McKinley druhým nejvyšším vrcholem Severní Ameriky. Objeven byl až roku 1890 a rok poté pojmenován po tenkrát velmi známém geleologu Siru Williamu Edmondu Loganovi. Existuje zhruba 13 cest jak dobýt jeho vrcholu ale výstup na něj patří k nejtěžším v Severní Americe. Kromě vrcholu hlavního existují ještě tři vedlejší měřící přes 5.890 metrů. Poprvé byl Mt. Logan zdolán roku 1925. Ještě nedávno platila výška 6.050 m n.m., ale po přeměření v roce 1992 byla téměř o 100 metrů snížena.
     Ačkoli tedy dnes už nepatří mezi šestitisícovky, je Mount Logan bez přehánění zřejmě nejmohutnějším horským masivem maší planety, s vrcholovou plotnou o délce asi 20 kilometrů, v nadmořské výšce přes 5.100 metrů. Okolní ledová pole pohoří Saint Elias Mountains jsou navíc největší na světě vyjma polární oblasti. Mount Logan leží těsně nad 60. rovnoběžkou v Teritoriu Yukon v Národním parku Kluane. Ten, ve spojení se třemi přilehlými NP, tvoří nejrozsáhlejší chráněné území na světě.
     Vyjma Mount McKinley nenajdeme na mapě žádnou další horu takovéto výšky, která byl ležela tak na severu. Tomu odpovídají teploty, které i v létě mohou klesnout pod mínus 40 stupňů celsia. Kdykoli je třeba počítat s bouřemi o rychlosti větru až 160 km/h a hustým, i několikadenním sněžením. Kvůli ztenčené troposféře zde je hustota vzduchu srovnatelná s hustotou v 7.000 m v Himalájích. Již z těchto několika údajů vidíme, že se jedná o horu, která patří k nejoobtížnějším, nejneschůdnějším a nejstudenějším na světě.
< Mount Logan (5.959 m), pohled z východu
Aktuální počasí u jezera Kluane. (Pro 5-denní předpověď klikněte na ikonku.)

© Karel Zelený, 2005